Blog

Złożenie pracodawcy PIT-2, a przychody z najmu

Doradztwo podatkowe - blog   /  12.01.2022

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który jednocześnie osiąga przychody z najmu opodatkowanego ryczałtem bez przeszkód może złożyć swojemu pracodawcy PIT-2.

Wątpliwości z tym związane mogą się pojawić, gdyż na druku PIT-2 przygotowanym przez Ministerstwo Finansów pracownik oświadcza, że nie osiąga dochodów, od których w ciągu roku podatkowego jest zobowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy. Chodzi tutaj o dochody z działalności gospodarczej (art. 14 ustawy) oraz z najmu lub dzierżawy.

W przypadku PIT-2 mowa jest jednak tylko o dochodach z najmu, od których podatnik sam oblicza zaliczki na podatek dochodowy (art. 44 ust. 3 ustawy o PIT), czyli opodatkowanych skalą podatkową. Co więcej w przypadku rozliczania ryczałtem opodatkowujemy przychody, a nie dochód.

Nie podlega wątpliwością, że w takim przypadku pracownik może złożyć PIT-2 swojemu pracodawcy. Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę i jednocześnie prowadzącej działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tej sytuacji pracownik również może złożyć PIT-2 w miejscu zatrudnienia.

Podziel się

Powiązane wpisy

PPK – ponowna rezygnacja

01.10.2023

PPK – ponowna rezygnacja
Ulga mieszkaniowa

01.10.2023

Ulga mieszkaniowa