Nowa tarcza antykryzysowa 9.0

Nowy pakiet pomocy dla firm i przedsiębiorców wchodzi w życie po weekendzie majowym. Rozszerzono także listę kodów PKD, które mają uprawniać przedsiębiorców do otrzymania pomocy. 

Tarcza ma obejmować poniższe formy wsparcia:

  • zwolnienie ze składek ZUS,
  • świadczenie postojowe
  • świadczenie dla pracowników na ochronę miejsc pracy,
  • dotacje 5 tys. zł dla nowych firm

Wniosek o pomoc będzie mógł złożyć każdy przedsiębiorca, który na dzień 31 marca 2021 r. miał w swoją działalność wpisany jeden z wyróżnionych kodów PKD.

Proces składania wniosków o dotację i dofinansowanie na ochronę miejsc pracy rozpocznie się w poniedziałek 26 kwietnia 2021 r., natomiast od 4 maja będzie można wnioskować o zwolnienie ze składki ZUS oraz o świadczenie postojowe. 

Jakie są warunki otrzymania wsparcia? 

Przedsiębiorca będzie musiał wykazać spadek przychodu o 40% w stosunku do miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Będzie też możliwość porównania aktualnego miesiąca z innym miesiącem poprzedzającym lockdown – do wyboru z lutym 2020 r. lub z wrześniem 2020 r.

WAŻNE! Nie możemy wnioskować o wsparcie i porównywać miesiąca, na który uprzednio udzielono nam już dotacji w ramach tarczy. 

2021-04-22T13:07:47+02:00