Kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021. Co powinniśmy wiedzieć?

Nowy Rok – nowe obowiązki. Od stycznia 2021, na branżę gastronomiczną i hotelarską został nałożony obowiązek instalacji kasy fiskalnej online. Dotyczy on jednak tylko stacjonarnych placówek gastronomicznych oraz przedsiębiorców, którzy świadczą usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Obowiązkiem nie jest objęta sprzedaż obwoźna.

Czym różni się tradycyjna kasa fiskalna od jej nowszej wersji? Kasa fiskalna online jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas. CRK to baza danych, która zawiera informacje pochodzące z paragonów fiskalnych, raportów dobowych oraz dokumentów niefiskalnych. Jej aktualizacja przeprowadzana jest na bieżąco – dane z wystawionego dokumentu są automatycznie przesyłane do CRK.

Przedsiębiorcy, na których został nałożony nowy obowiązek muszą niestety zmierzyć się z dodatkowym kosztem – zakupem nowego urządzenia. Dla tych, którzy dokonali zakupu w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie zmian lub rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy, Ustawodawca przewidział ulgę w wysokości 90% ceny netto kasy online (jej maksymalna wysokość to 700zł).

Warto zaznaczyć, że restauratorzy i hotelarze, którzy zawiesili swoją działalność gospodarczą, mogą zachować prawo do ulgi na zakup kasy online. Nowe urządzenie powinno zostać zafiskalizowane pierwszego dnia jej odwieszenia.

Sam fakt zakupienia nowego urządzenia to jednak nie wszystko. Musimy pamiętać o obowiązkowych przeglądach technicznych kas, które nie mogą być wykonywane rzadziej niż co 2 lata.

Czy przewidziane są kary za brak kasy fiskalnej online? Restauratorzy mogą zostać obciążeni dodatkową opłatą w wysokości 30% podatku naliczonego od momentu rozpoczęcia ewidencji. Grzywna karnoskarbowa może wynosić do 240 stawek dziennych. Brak ważnego przeglądu kasy to kara w wysokości 300 zł.

 

2021-01-05T14:28:41+01:00