Branża IT będzie mogła skorzystać z niższej stawki ryczałtu

Dotychczas większość pracowników IT to osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane liniówką. Jednak przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt zmian podatkowych wzbudza wiele wątpliwości co do opłacalności prowadzenia działalności opodatkowanych tą formą. Brak kwoty wolnej, wzrost składki zdrowotnej oraz brak możliwości odliczenia jej od podatku wpłynęły znacząco na podwyższenie kosztów prowadzenia jednoosobowych działalności gospodarczych.

W przypadku osób samozatrudnionych z branży IT warto zwrócić uwagę na zmiany w ryczałcie. Od 2022r. dla wielu usług z branży ma obowiązywać 12% stawka podatku zryczałtowanego.

Dotyczy to usług związanych z:
– wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0, z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie online);
– pakietami oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1) i użytkowego (PKWiU 58.29.2) oraz oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3, z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie online);
– doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0);
– oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1);
– doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02);
– doradztwem w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0);
– zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Składka zdrowotna na ryczałcie od przyszłego roku ma wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu, a więc w tym przypadku byłoby to 4%.

Więcej o zaletach i wadach opodatkowania działalności w formie ryczałtu przeczytacie tutaj: https://bilans.poznan.pl/ryczalt-ewidencjonowany-dostepny-dla-wiekszej-liczby-podatnikow/. W przypadku ryczałtu dla programistów należy także pamiętać, że następstwem tej formy opodatkowania jest brak możliwości skorzystania z ulgi IP BOX.

2021-09-06T17:20:42+02:00