Obowiązek zapłaty minimalnego podatku CIT
Doradztwo podatkowe - blog / 12.08.2022
Obowiązek zapłaty minimalnego podatku CIT
Obowiązek zapłaty minimalnego podatku dochodowego wystąpi w odniesieniu do podatników CIT, którzy w roku podatkowym:
-
ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
-
osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%.
Minimalny podatek wynosi 10% podstawy opodatkowania.
Do zapłaty minimalnego podatku dochodowego są generalnie zobowiązane spółki będące podatnikami CIT. Jednak niektóre podmioty zostały wyłączone z obowiązku zapłaty ww. podatku. Są to m.in.:
-
podatnicy rozpoczynający działalność w roku jej rozpoczęcia oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych,
-
podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy,
-
podatnicy, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.
Moment zapłaty minimalnego podatku
Podatnicy zobowiązani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego wykazują go w zeznaniu rocznym i mają oni także obowiązek wpłacić na rachunek urzędu skarbowego należny minimalny podatek dochodowy w terminie złożenia zeznania podatkowego, tj. w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego.
A zatem, minimalny podatek dochodowy płacony jest za rok podatkowy. Nie jest on płacony w trakcie roku podatkowego, nie jest on uwzględniany w zaliczkach na podatek dochodowy.
Powiązane wpisy
Wakacje od ZUS
09.12.2024
Ceny transferowe – najważniejsze pojęcia i informacje dla podatników
03.23.2024