Blog

Odroczenie e-faktur

Księgowość - blog   /  10.01.2023

E-faktury lub u-faktury (czyli ustrukturyzowane) pierwotnie miały wejść w życie w 2023 roku. Obecnie ich obligatoryjne stosowanie odroczono do stycznia 2024‼️

Czym jest ustrukturyzowana faktura?
To rodzaj faktury elektronicznej, wystawianej lub otrzymywanej za pośrednictwem centralnej bazy e-Faktur – Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Co to oznacza w praktyce dla firm?
Oznacza, że wszyscy będziemy wystawiać i otrzymywać faktury za pośrednictwem stworzonej w tym celu bazy. Wszystkie faktury, które polskie firmy będą wystawić, będą zebrane i dostępne w jednym systemie. To zdecydowanie ułatwi prace fiskusowi. 😎

Czy jest to kolejny oryginalny pomysł polskich organów?
Nie. W UE z takiej bazy korzysta już Hiszpania, Portugalia i Włochy. Francja ma wdrożyć swój system u-faktury w 2023.

Jeden system dla wszystkich oznacza, że mamy rok na dostosowanie naszych struktur wewnątrz firm do nowych wymogów. Dostawcy oprogramowań pracują już nad narzędziami do zintegrowania istniejących systemów księgowych z platformą ministerialną. System ma działać w czasie rzeczywistym, a do tego nie będzie możliwości poprawiania błędów. System nie przewiduje także możliwości dołączania załączników.

Pytań o nowych system jest nadal wiele. Nie na wszystkie możemy odnaleźć odpowiedzi na stronach MF. A jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. I to od tych szczegółów będzie zależał sukces nowego, trzeba przyznać rewolucyjnego, systemu polskiego fiskusa.

Podziel się

Powiązane wpisy

Zwrot składki zdrowotnej, dopłata PIT?

08.02.2023

Zwrot składki zdrowotnej, dopłata PIT?
Status małego podatnika VAT – podwyższenie limitu sprzedaży

08.02.2023

Status małego podatnika VAT – podwyższenie limitu sprzedaży