Blog

Odroczenie e-faktur

Księgowość - blog   /  10.01.2023

E-faktury lub u-faktury (czyli ustrukturyzowane) pierwotnie miały wejść w życie w 2023 roku. Obecnie ich obligatoryjne stosowanie odroczono do stycznia 2024‼️

Czym jest ustrukturyzowana faktura?
To rodzaj faktury elektronicznej, wystawianej lub otrzymywanej za pośrednictwem centralnej bazy e-Faktur – Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Co to oznacza w praktyce dla firm?
Oznacza, że wszyscy będziemy wystawiać i otrzymywać faktury za pośrednictwem stworzonej w tym celu bazy. Wszystkie faktury, które polskie firmy będą wystawić, będą zebrane i dostępne w jednym systemie. To zdecydowanie ułatwi prace fiskusowi. 😎

Czy jest to kolejny oryginalny pomysł polskich organów?
Nie. W UE z takiej bazy korzysta już Hiszpania, Portugalia i Włochy. Francja ma wdrożyć swój system u-faktury w 2023.

Jeden system dla wszystkich oznacza, że mamy rok na dostosowanie naszych struktur wewnątrz firm do nowych wymogów. Dostawcy oprogramowań pracują już nad narzędziami do zintegrowania istniejących systemów księgowych z platformą ministerialną. System ma działać w czasie rzeczywistym, a do tego nie będzie możliwości poprawiania błędów. System nie przewiduje także możliwości dołączania załączników.

Pytań o nowych system jest nadal wiele. Nie na wszystkie możemy odnaleźć odpowiedzi na stronach MF. A jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. I to od tych szczegółów będzie zależał sukces nowego, trzeba przyznać rewolucyjnego, systemu polskiego fiskusa.

Podziel się

Powiązane wpisy

PIT-2 od 2023 r.

01.10.2023

PIT-2 od 2023 r.
Podwyżki w 2023 r.

01.10.2023

Podwyżki w 2023 r.