Minimalny podatek dochodowy
Księgowość - blog / 28.09.2022
W ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 do ustawy o CIT został wprowadzony nowy podatek zwany minimalnym podatkiem dochodowym.
Obowiązek zapłaty minimalnego podatku dochodowego wystąpi generalnie w odniesieniu do podatników CIT, którzy w roku podatkowym:
- ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
- osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%.
Minimalny podatek wynosi 10% podstawy opodatkowania stanowiącej 4% wartości przychodów.
Podatnicy, którzy są zobowiązani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego wykazują w zeznaniu rocznym m.in. podstawę opodatkowania i kwotę minimalnego podatku dochodowego. Mają oni także obowiązek wpłacić na rachunek urzędu skarbowego należny minimalny podatek dochodowy w terminie złożenia zeznania podatkowego, tj. w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Kwotę minimalnego podatku pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy "klasyczny" CIT.
Celem tego podatku jest zwiększenie wpływów z CIT, bo firmy niedochodowe musiałyby płacić minimalną daninę. Jednak według ostatnich informacji Ministerstwa Finansów i projektu nowelizacji ustawy o CIT przepisy o minimalnym podatku dochodowym mają zostać zawieszone na lata 2022-2023.
Dodatkowo, z podatku mieliby zostać także wyłączeni m.in. mali podatnicy, czyli o przychodach rocznych nieprzekraczających w poprzednim roku 2 mln euro. Co więcej projekt zmian zakłada zmiany sposobu wyliczenia minimalnego CIT. Wskaźnik dochodowości (rentowności), który decyduje o obowiązku zapłaty minimalnego CIT, zostanie podwyższony z 1% do 2%.
Powiązane wpisy
Najem prywatny – kiedy dużo jest już za dużo?
09.12.2024
Czy to już koniec popularnego IP-Box?
09.12.2024