Dywidenda/zaliczka na dywidendę wypłacona przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT
Księgowość - blog / 12.09.2022
Co do zasady, wspólnik (udziałowiec) spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego. Zysk ten wyrażony jest w kwocie netto wyniku finansowego. Podział wyniku finansowego następuje na podstawie stosownej uchwały podjętej przez zgromadzenie wspólników. W przypadku wyboru estońskiego CIT podatnicy nie ustalają podstawy opodatkowania na zasadach stosowanych w "klasycznym" CIT. W tym przypadku obowiązek zapłaty podatku powstaje w razie zaistnienia określonych zdarzeń wprost wskazanych w ustawie o PDOP.
Opodatkowaniu estońskim CIT podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania estońskim CIT w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
- do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
- na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).
Opodatkowaniu estońskim CIT podlega także zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy.
Podstawa opodatkowania estońskim CIT oraz stawka podatku
Podstawę opodatkowania stanowi generalnie suma dochodu z tytułu podzielonego zysku ustalona w miesiącu, w którym podjęto uchwałę o podziale wyniku finansowego netto. Podziały wyniku finansowego netto podatnika są dokonywane do końca szóstego miesiąca następującego po ostatnim dniu roku podatkowego, za który sporządzone jest sprawozdanie finansowe.
W kwestii natomiast podatku, który musi zapłacić spółka opodatkowana estońskim CIT, należy wskazać, że estoński CIT wynosi:
- 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności,
- 20% podstawy opodatkowania - w przypadku pozostałych podatników.
Zasady opodatkowania PIT wypłaty dywidendy w estońskim CIT
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków osiągniętych w okresie opodatkowania spółki ryczałtem od dochodów spółek są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy według stawki 19% tego podatku, z uwzględnieniem ustawowych odliczeń. Wspomniane odliczenia przewidują pomniejszenie podatku obliczonego od wypłaconej dywidendy o:
- 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki, liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki będącej małym podatnikiem lub podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, dla którego ryczałt wynosi 10% podstawy opodatkowania, albo
- 70% kwoty liczonej jak wyżej - w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki niebędącej małym podatnikiem ani podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, dla którego ryczałt wynosi 20% podstawy opodatkowania.
Sposób dokonywania takiego odliczenia obrazuje poniższy przykład dotyczący spółki będącej dużym podatnikiem, posiadającej jedynego wspólnika, wypłacającej mu w 2023 r. całość zysku osiągniętego przez spółkę w 2022 r.
Przykład 1
Opodatkowanie spółki:
Opodatkowanie wspólnika spółki, na rzecz którego wypłacane jest 100% zysku netto spółki:
|
Wypłata zaliczki na dywidendę
Z podatkowego punktu widzenia wypłata zaliczki na dywidendę zrównana jest z wypłatą samej dywidendy. Również w takim przypadku spółka zobligowana jest jako płatnik obliczyć i pobrać podatek dochodowy.
Wypłata zaliczki na dywidendę w spółkach, które wybrały opodatkowanie estońskim CIT budziła jednak wątpliwości dotyczące możliwości pomniejszenia przez spółkę podatku należnego od wspólnika uzyskującego taką zaliczkę o ryczałt płacony przez spółkę, na podstawie ww. art. 30a ust. 19 ustawy o PDOF. Na gruncie stanu prawnego obowiązującego w 2021 r. możliwość takiego pomniejszenia była negowana przez organy podatkowe.
W 2022 r. zaczęły się jednak pojawiać interpretacje indywidualne, w których Dyrektor KIS potwierdził prawo spółki (występującej w charakterze płatnika) do dokonywania pomniejszenia podatku należnego od wspólnika o procentowo określoną część podatku (ryczałtu) należnego od spółki w związku z wypłatą takiej zaliczki.
Powiązane wpisy
Najem prywatny – kiedy dużo jest już za dużo?
09.12.2024
Czy to już koniec popularnego IP-Box?
09.12.2024