Mała księgowość
Mała księgowość, zwana często uproszczoną księgowością, to elastyczne i skuteczne rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorstw poszukujących prostego sposobu na zarządzanie swoimi finansami.
W krótkim przewodniku, jaki dla Ciebie przygotowaliśmy, omówimy dokładnie, czym jest mała księgowość, z myślą o jakich przedsiębiorcach powstał ten termin, a także wspomnimy o korzyściach, jakie niesie ze sobą ta forma. Podpowiemy też, kto powinien szczególnie zainteresować się wsparciem profesjonalistów w tym zakresie.
Skoro pierwsze wyjaśnienia mamy już za sobą, przedstawmy teraz, jak wygląda księgowość uproszczona krok po kroku!
A zaczniemy od krótkiej definicji.
Co to jest mała księgowość?
Mała księgowość to metoda ewidencjonowania przychodów i kosztów zaprojektowana z myślą o potrzebach mikro- i małych przedsiębiorstw.
Polega ona na prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub ewidencji przychodów dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego.
System ten jest projektowany tak, aby maksymalnie uprościć procesy księgowe. Minimalizuje zarówno czasochłonność, jak i poziom skomplikowania prowadzonej dokumentacji.
Dzięki sprawnie zaprojektowanej, wdrożonej i nadzorowanej małej księgowości, przedsiębiorcy mogą skupić się na rozwijaniu swojej działalności. Nie muszą poświęcać czasu na zawiłości towarzyszące pełnej księgowości – choć jeśli decydują się na samodzielne wdrażanie uproszczonej księgowości, wciąż ponoszą ryzyko związane np. z nieprawidłowymi obliczeniami.
Dlatego większość małych przedsiębiorców, którzy nie tylko chcą uniknąć kłopotów i kontroli skarbowych, ale również nie mają zamiaru przegapić żadnej szansy na ulgi i dotacje, decyduje się na powierzenie małej księgowości biuru rachunkowemu.
Wciąż mówimy o “małych przedsiębiorcach” – ale kim właściwie jest podmiot mogący skorzystać z uproszczonej księgowości dla firm?
Dla kogo jest ta usługa?
Biuro rachunkowe Bilans świadczy usługi uproszczonej księgowości dla małych przedsiębiorców… Ale to pojęcie jest dość szerokie. A więc, uściślając, mała księgowość to usługa, z której skorzystać mogą następujące podmioty:
- Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą,
- Spółki cywilne,
- Spółki jawne,
- Spółki partnerskie.
Warunek? Owszem, istnieje jeden i to dość ważny: roczne przychody Twojego przedsiębiorstwa nie mogą przekroczyć kwoty 2 milionów euro (zawsze bierzemy pod uwagę poprzedni rok).
Czyli, przeliczając kwotę na polskie złote – około 9 188 200 zł.
Tacy przedsiębiorcy zwykle poszukują prostszych rozwiązań, które pozwolą im efektywnie zarządzać finansami bez potrzeby angażowania zaawansowanych zasobów czy zatrudniania na pełny etat osoby o specjalistycznej wiedzy księgowej.
Jeśli chcesz skorzystać z benefitów uproszczonej księgowości, mamy dla Ciebie dobrą informację. Nasi eksperci przeprowadzą Cię przez wszelkie zagadnienia związane z małą księgowością krok po kroku. Zadbają o każdy aspekt, aby przynieść Ci maksymalne korzyści z takiej współpracy.
A skoro jesteśmy przy korzyściach…
Jakie są korzyści z małej księgowości?
Jeśli myślimy o ogólnych korzyściach z małej księgowości, wymienić należy przede wszystkim następujące:
- Prostota: prowadzenie KPiR jest relatywnie proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy księgowej (choć wciąż może być przytłaczającym zadaniem dla osoby, która w ogóle nie interesuje się tematem księgowości).
- Niskie koszty: prowadzenie małej księgowości jest tańsze niż pełnej księgowości.
- Oszczędność czasu: prowadzenie KPiR, choć zajmuje dodatkowy czas, nie pochłania go tak wiele, co w przypadku pełnej księgowości. A to pozwala osiągnąć większe skupienie na rozwoju firmy.
- Dostępność: na rynku dostępnych jest wiele programów księgowych, które czynią prowadzenie KPiR nieco łatwiejszym zadaniem.
Oczywiście, w teorii to wszystko brzmi prosto, ale nadal wymaga eksperckiego nadzoru. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu małej księgowości.
Współpracując z biurem rachunkowym Bilans otrzymujesz:
- Gwarancję dokładności obliczeń,
- Uwolnienie znacznych zasobów czasowych, które możesz poświęcić na rozwój swojej działalności (lub na czas wolny),
- Wskazówki, jak zaoszczędzić na wyborze odpowiedniej formy opodatkowania,
- Odpowiedź na każde, dowolne pytanie z zakresu małej księgowości i nie tylko.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia do rozstrzygnięcia: na którym etapie rozwoju Twojego przedsiębiorstwa postawić na małą księgowość?
Kiedy skorzystać z małej księgowości?
Mała księgowość jest dobrym wyborem dla:
- Początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu księgowości,
- Małych firm o ograniczonych zasobach finansowych i czasowych,
- Przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowość.
Mała księgowość jest polecanym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i często dysponują nikłą wiedzą na temat rozliczeń z fiskusem.
Ale sprowadzając wszystko do wspólnego mianownika, uproszczoną księgowością powinny zainteresować się wszystkie osoby, które prowadzą firmę i chcą zwiększać przychody, bez zmartwień związanych z tym, jak je rozliczać.
Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów? Zwiększyć opłacalność własnych działań? Płacić niższe podatki, przechodząc na własną działalność? A może zniwelować trudności związane z prowadzeniem księgowości samodzielnie?
W takim razie bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów od księgowości, których zatrudnia biuro rachunkowe Bilans. Zapraszamy do kontaktu!