Czy można darować pieniądze dziecku na wspólne konto z małżonkiem?
Księgowość - blog / 12.09.2024
W ostatnich interpretacjach dyrektor KIS uznał, że darowizna od rodzica na konto bankowe córki i jej męża może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Wnioskodawczyni w 2024 r. otrzymywała od swojej matki środki pieniężne tytułem darowizny na budowę domu. Darowizny miały być przekazywane również w kolejnych latach. Kwota przekazanych darowizn miała przekroczyć kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn. Darowizny środków pieniężnych były przekazywane przelewem na rachunek bankowy, którego właścicielami była wnioskodawczyni oraz jej mąż. W tytule przelewu darowizny każdorazowo miało być napisane: "darowizna dla córki na budowę domu".
Wnioskodawczyni zgłaszała do urzędu skarbowego, w terminie 6 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego, nabycie darowizn od matki na druku SD-Z2 wraz z przesłaniem potwierdzenia przelewu dotyczącego otrzymanej darowizny środków pieniężnych.
Opisana interpretacja potwierdza, że zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn może podlegać darowizna środków pieniężnych przekazana tylko jednej osobie wyraźnie wskazanej w poleceniu przelewu w sytuacji, gdy środki te wpłyną np. na wspólny rachunek bankowy małżonków
Powiązane wpisy
Najem prywatny – kiedy dużo jest już za dużo?
09.12.2024
Czy to już koniec popularnego IP-Box?
09.12.2024