Blog

Kodeks Pracy 2023 – Umowy o pracę na okres próbny i na czas określony

Księgowość - blog   /  06.06.2023

Nowelizacja Kodeksu Pracy z kwietnia 2023 r. reguluje długość zawieranych umów na okres próbny - obecnie są one uzależnione od okresu dalszej planowanej współpracy, czyli od rodzaju kolejnej umowy o pracę. Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  1. na 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
  2. na 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
  3. na 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy lub na czas nieokreślony.

Pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące, o 1 miesiąc tylko w uzasadnionych przypadkach. Umowa na czas próbny będzie mogła być wydłużona maksymalnie na 3 miesiące.

Co więcej, od kwietnia 2023 r. pracodawca ma bezwzględny obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony. Brak takiego uzasadnienia będzie stanowić uchybienie formalne, na podstawie którego pracownik będzie mógł ubiegać się o wypłatę odszkodowania lub przywrócenie do pracy. 

 

Podziel się

Powiązane wpisy

Najem prywatny – kiedy dużo jest już za dużo?

09.12.2024

Najem prywatny – kiedy dużo jest już za dużo?
Czy to już koniec popularnego IP-Box?

09.12.2024

Czy to już koniec popularnego IP-Box?