Wykup auta z leasingu nie będzie już tak atrakcyjny…

Zaproponowane zmiany w projekcie Polski Ład dotkną także przedsiębiorców, którzy posiadają auta służbowe w leasingu. To kolejna nie korzystna dla podatników zmiana, która ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i na pewno znacząco wpłynie na dotychczasowe praktyki.

Zmienią się między innymi zasady wykupu auta służbowego na cele prywatne. Do tej pory samochody firmowe w leasingu, po spłacie rat opłacanych w ramach działalności gospodarczej, były często wykupywane do majątku prywatnego. Pomysłem rządu na ograniczenie tego procederu jest nałożenie wysokich podatków przy prywatnym wykupie auta.
W 2022r. w przypadku gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wykup auta leasingowego i następnie będzie chciał go przenieść do majątku prywatnego zobowiązany będzie zarówno do zapłaty podatku dochodowego, jak i VAT.

Zmiana zasad naliczania podatku VAT w przypadku wykupu auta będzie bardzo dotkliwa. Z nowym rokiem podatek ten nie będzie już naliczany od kwoty ostatniej raty kredytowej, znanej też jako rata wykupu, która w większości wypadków równa była symbolicznej wartości 1%. Podatek VAT ma być szacowany na podstawie rynkowej wartości pojazdu!

Oprócz tego nowe przepisy znacząco wydłużą także dotąd obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta wykupionego z leasingu na majątek prywatny jest obciążona podatkami. Termin zmieni się diametralnie – z 6 miesięcy do 5 lat na gruncie podatku VAT oraz do 6 lat na gruncie PIT.

2021-09-06T17:58:27+02:00