Procedura unijna VAT OSS obowiązująca od 1 lipca 2021 r.

Razem z wejściem w życie z początkiem lipca tzw. pakietu e-commerce pojawiła się nowa procedura VAT OSS (One Stop Shop), zastępująca istniejącą wcześniej procedurę MOSS (Mini One Stop Shop). Procedura MOSS, która pozwalała na rozliczenie podatku VAT od sprzedaży usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych na rzecz osób prywatnych z innych krajów Unii Europejskiej została rozszerzona o możliwość rozliczania VAT od sprzedaży towarów drogą wysyłkową.

Nowa procedura VAT OSS jest uproszczeniem rozliczania podatku VAT od sprzedaży dla konsumentów z UE, ponieważ wymaga tylko jednej rejestracji podmiotu do nowej procedury, zamiast rejestrowania się oddzielnie do każdego kraju nabywcy. Dodatkowym atutem jest możliwość rozliczania VAT za pomocą jednej deklaracji VIU-D (składanej kwartalnie) i zapłaty całości podatku w polskim urzędzie skarbowym. Rozdzieleniem podatku VAT na poszczególne kraje zajmuje się już US.

Rejestracja do nowej procedury VAT OSS jest dobrowolna i można to zrobić poprzez portal podatki.gov.pl za pomocą formularza VIU-R. W przypadku przedsiębiorców posiadających siedzibę swojej działalności w Polsce państwem członkowskim identyfikacji jest Polska, a właściwym urzędem skarbowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Procedura VAT OSS może być przydatnym i o wiele prostszym rozwiązaniem pozwalającym na rozliczenie podatku VAT należnego w sytuacji prowadzenia sprzedaży zagranicznej dla wielu przedsiębiorców. Przypomnijmy jakie niesie za sobą korzyści:

– rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych do końca miesiąca następującego po danym kwartale;

– jedna deklaracja VAT w formie elektronicznej pozwalająca rozliczyć sprzedaż ze wszystkich krajów członkowskich UE;

– zniesienie obowiązku rejestracji do VAT w innych krajach UE, brak konieczności korzystania z zagranicznych biur rachunkowych w celu prawidłowego rozliczenia podatku;

– możliwość rozliczania podatku VAT od sprzedaży zagranicznej w polskim urzędzie skarbowym;

– jednolity limit sprzedaży dla sprzedaży towarów, usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych w każdym kraju członkowskim.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie lub potrzebujesz pomocy przy rozliczaniu sprzedaży za pomocą procedury OSS zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.

2021-08-05T15:57:54+02:00