Polski Ład zaszkodzi także wynajmującym mieszkania

Sztandarowy projekt gospodarczy zakłada zmiany w przepisach, które uderzą także w osoby czerpiące zyski z wynajmu mieszkań. Zmiany dotyczą nie tylko przedsiębiorców, ale także osób prywatnych.

Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule (https://bilans.poznan.pl/podatek-od-najmu/) do tej pory podatnik sam mógł zdecydować czy osiągane przychody z najmu mieszkań będzie rozliczał na gruncie działalności gospodarczej czy najmu prywatnego. Ponadto podatnik, który zdecydował się na wynajem prywatny mógł stosować zasady ogólne według skali podatkowej (17% i 32%) lub opodatkować przychody w formie ryczałtu (8,5% od przychodów poniżej 100 tys. zł i 12,5% od nadwyżki).
Od nowego roku te zasady mają się zmienić. Rząd chce, aby została tylko jedna możliwość rozliczania przychodów z najmu prywatnego – w formie ryczałtu. W praktyce będzie to oznaczać brak możliwości odliczenia od przychodów ponoszonych kosztów np. na wyposażenie, remont mieszkania, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Oznacza to także zapłatę podatku nawet w przypadku rzeczywiście poniesionej straty (wydatki na mieszkanie przewyższyły uzyskany przychód z najmu).

To jeszcze nie wszystko – Polski Ład to także brak możliwości naliczania odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych mieszkań. Rząd argumentuje swoją decyzję tym, że wartość mieszkań wraz z upływem czasu rośnie, a nie maleje.

Jakie będą skutki wprowadzenia powyższych propozycji w życie? Nowe przepisy mogą przyczynić się do osiągania mniejszych zysków z najmu, a w niektórych przypadkach najem może okazać się nie opłacalny. W następstwie można się spodziewać nie tylko wzrost cen najmu, ale także pogłębienia się problemu szarej strefy wśród właścicieli mieszkań.

2021-09-06T16:57:51+02:00