Polski Ład a podatek za wykorzystywanie służbowego auta prywatnie

Nie jest żadną nowością, że używanie auta służbowego na cele prywatne przez pracownika generuje przychód podlegający opodatkowaniu. Polski Ład wprowadzi modyfikacje w przepisach, które mogą doprowadzić do wzrostu podatku u niektórych osób zatrudnionych.

Przychód pracownika korzystającego ze służbowego auta do tej pory uzależniony był od pojemności silnika pojazdu. Do 1600cm3 pracownikowi dolicza się przychód w wysokości 250 zł, powyżej tej pojemności silnika – 400 zł. Z nowego projektu ustawy wynika, że od 2022 r. o wysokości przychodu będzie decydować już nie pojemność, a moc silnika. Do 60 kW wyniesie 250 zł, a powyżej – 400 zł.
Dlaczego więc mówimy o wzroście wysokości podatku dla części pracowników korzystających z takiego udogodnienia? Dlatego, że większa ilość samochodów zostanie objęta wyższą kwotą przychodu dla pracownika. Część aut posiadających silnik o pojemności do 1600cm3 ma moc większą niż 60 kW. Stąd przychód dla pracownika z tytułu korzystania z takiego auta będzie wyższy w przyszłym roku w porównaniu do bieżącego.

Przez długi czas pojawiały się też wątpliwości w jaki sposób rozliczać się z pracownikiem, który korzysta z auta elektrycznego. Nowe przepisy mają uregulować tę kwestię, a przychód pracownika korzystającego z pojazdu elektrycznego wyniesie 250 zł.

2021-09-06T17:48:21+02:00